Żywotność nośników danych

Spalony dysk twardy
Spalony dysk twardy

Coraz więcej użytkowników komputerów rozumie konieczność zastosowania backupu danych. Jednak najczęściej jest to nauka na własnych błędach. Rośnie grono ludzi, których nowoczesna technika zawiodła i stracili swoje dane bezpowrotnie. Dopiero na podstawie takich doświadczeń wzrasta nam świadomość problemu. Wielu użytkowników uważa, że szansa awarii jest na tyle niewielka, że im się to nie przydarzy. Spróbuje udowodnić w tym artykule, że producenci nośników danych chcą nam skutecznie udowodnić, że jesteśmy w błędzie a awaria nośnika to nie kwiestia: czy? tylko kiedy?

Żywotność CD/DVD

imagesZacznijmy od najpopularniejszej kiedyś formy backupu. Płyty CD/DVD były przez długie lata podstawowym narzędziem archiwizacji. Jednak wygoda ich stosowania i ograniczona pojemność powoduje, że coraz rzadziej z nich korzystamy. Żywotność płyt jest trudnym tematem, ponieważ zależy od jakości zastosowanych nośników, nagrywarki i sposobu przechowywania. Na przykład ekspozycja płyt na światło słoneczne skutecznie usuwa z nich dane. Przyjmuje się, że zapis na płycie jest trwały przez ok. 5 lat. Później ryzyko utraty danych gwałtownie wzrasta.

Żywotność pamięci flash

pendriveNastępnym popularnym nośnikiem danych, który używamy do backupu jest pamięć flash (popularnie pendrive). Pierwsze pendrive’y charakteryzowały stosunkowo dobrą trwałością pamięci. Najczęściej zawodziła obudowa, która dosyć szybko ulegała zniszczeniu a poluzowane złącze USB przestawało działać. Jednak w razie konieczności odzyskania danych, z zastosowaniem profesjonalnych technik, szanse wciąż mieliśmy duże.

Obecnie pamięci flash tworzone są z użyciem technologii, która celowo zakłada ograniczoną ilość cykli zapisu/kasowania. Dodatkowo czynnikiem ryzyka jest jakość produkcji. Nader często zdarza się, że pendrive odmawia posłuszeństwa już po kilku miesiącach użytkowania. Awaria zwykle następuję gwałtownie i nie daje szans na zabezpieczenie danych. Szanse na odzyskanie danych w takich sytuacjach są różne i zależą od charakteru awarii.

Żywotność dysków twardych HDD

hdd

Przez długie lata przyzwyczailiśmy się do tego, że dyski twarde są bardzo bezpiecznym nośnikiem danych. Zresztą trudno dziwić się takiej opinii, skoro wciąż spotyka się działające stare komputery, które pracują od 10-15 lat codziennie. Jednak należy wziąść pod uwagę, że producenci sprzętu nie lubią sobie strzelać w kolana i bardzo zależy im na ograniczeniu okresu użytkowania jednego produktu. Dlatego od wielu już lat rzadkością są dyski działające bezawaryjnie dłużej niż 10 lat. Dodatkowo ryzyko awarii nowego sprzętu jest dużo większe niż kiedyś.

Technologia produkcji jak i zasada działania współczesnych dysków zakłada istnienie utajonej przed użytkownikiem powierzchni dysku, która jest buforem bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia tzw. złych sektorów. Kontroler wewnętrzny dysku zarządza sposobem oznaczania uszkodzonych sektorów w taki sposób, aby zarówno system jak użytkownik nie widział, że na zupełnie nowym dysku istnieją już uszkodzone sektory a następne pojawiają się już od samego początku jego użytkowania. Dopiero gdy bufor zostanie wysycony system diagnostyczny S.M.A.R.T. zaczyna raportować istnienie złych sektorów. Ale tylko dlatego, że z powodu ich dużej ilości zaczyna spadać pojemność a czas dostępu do danych rośnie.

Żywotność dysków twardych SSD

komorka_flash
Żródło: http://www.trochetechniki.pl/

Wciąż o mniejszej pojemności, ale już w cenach zbliżonych do konwencjonalnych HDD. Wokół trwałości i awaryjności dysków SSD dyskusja trwa. Dyski SSD łączą w sobie dwie istotne cechy pamięci flash i dysku HDD. Zastosowana technologia oznaczania złych sektorów działa w podobny sposób jak ta w dyskach HDD. Natomiast ograniczenie ilości cykli zapisu/kasowania występuje tak jak w pamięci flash. Te dwa fakty sprawiają, że producenci mogą z bardzo dużym prawdopodobieństwem określić okres gwarancyjny, który nie narazi ich na straty finansowe. Najcześniej okres ten wynosi 3 lub 5 lat. Chociaż większość testów udowadnia, że takie dyski powinny spokojnie posłużyć nawet 10 lat. Spóbujcie to powiedzieć tym, którym taki dysk zepsuł się dużo szybciej. Oddzielnym tematem jest żywotność  wbudowanego kontrolera. Ten potrafi zepsuć się bardzo szybko, lub przeżyć sam nośnik.

Podsumowanie

Powyższy artykuł nie ma na celu udowodnienia, że współczesne nośniki danych są wysoce awaryjne, bo tak nie jest. Awaryjność nośników danych jest jednak obecnie większa niż 10 lat temu a nasze uzależnienie od elektronicznych metod przechowywania danych wzrasta. Dlatego każdy z nas powinien rozumieć zagrożenia z tym związane. O tym jak zapewnić sobie dobrą i bezpieczną archiwizację dowiecie się z kolejnego artykułu.

1 thought on “Żywotność nośników danych”

  1. I like the comprehensive information you provide in your blog. The topic is kinda complex but I’d have to say you nailed it! Look into my page UQ4 for content about Cosmetic Treatment.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *