Płatnik ZUS nie widzi certyfikatu kwalifikowanego po aktualizacji

Oficjalnie już wiadomo, że Płatnik 10 przestał wspierać Windows XP w zakresie wysyłki elektronicznej!

Problem objawia się w ten sposób, że po aktualizacji Płatnika 10 do metryki 103 i 104 zmienia się sposób wyboru i obsługi certyfikatów, w tym podpisu kwalifikowanego potrzebnego do komunikacji elektronicznej z ZUS. Użytkownicy systemów Windows XP mimo aktualizacji .NET Framework do wersji 4.0 nie będą w stanie zobaczyć podpisu kwalifikowanego w programie Płatnika, co w praktyce uniemożliwia wysyłanie i odbiór dokumentów z PUE ZUS.

[AKTUALIZACJA] Ministerstwo Finansów ogłosiło koniec Windowsa XP i Vista

Zgodnie z zapisami w Podręczniku administratora Płatnik 10 na stronie 13 mamy informacje, że program wymaga systemów nowszych niż Windows XP.

Wyciąg z podręcznika administratora Płatnik 10.

Źródło:

ftp://ftp.zus.gda.pl/dystrybucja/a1_10_01_001/dokumentacja/Dok_Admin_A1_10.01.001_wersja_5.7.pdf

http://forumplatnika.pl/index.php/topic,893.0.html

http://www.zus.pl/o-zus/komunikaty/komunikaty-techniczne/-/publisher/komunikat/1/program-platnik-informacja-o-nowych-metrykach-103-i-104/847088

2 thoughts on “Płatnik ZUS nie widzi certyfikatu kwalifikowanego po aktualizacji”

  1. Tak, dopiero po tym jak okazało się, że wszystko się sypie, bo XP oraz Vista nie obsługują TLS, to ogłosili wszem i wobec, że nowy Płatnik ich nie obsługuje. Co za kretyni tworzą oprogramowanie dla ZUS-u, jeśli nie wiedzą o tak podstawowych sprawach. Czy programowanie w .NET całkowicie odmóżdża?
    Ten program jest poprawiany od 15 lat, a dalej jest tak drętwy jakby pisał go gimnazjalista.

    1. Popieram, wszystkie zmiany niosą za sobą problemy, robisz update to coś od razu nie działa, a najlepsza infolinia 4,30 za min połaczenia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *