Antywirus Panda niszczył system po aktualizacji

Panda Security wypuściła aktualizację baz danych zawierającą błąd. Błąd powodował dodanie do kwarantanny i próbę usunięcia kluczowych plików. Producent już po 20 minutach zaczął pracę nad usunięciem problemu jednak nie pozwoliło to uniknąć poważnych awarii na pokaźnej liczbie komputerów. Nasz serwis informatyczny z Wrocławia tylko wczoraj borykał się z około 10 komputerami, które padły ofiarą „Misia”. Na szczęście dla nas, odchodzimy od produktów Panda na rzecz F-Secure.

Efekty i skutki

panda antywirusEfektem działania błędnej aktualizacji było m.in. usuwanie przeglądarek internetowych i aplikacji. Do kwarantanny a po restarcie do usunięcia oznaczane były witalne pliki systemu, aplikacji na nim zainstalowanych oraz samego antywirusa. Na szczęście nie zanotowaliśmy przypadku utraty danych osobistych użytkownika. Ponadto przywrócenie do stanu przed awarią ułatwiły regularne kopie zapasowe na zewnętrznych dyskach twardych.

W zależności od tego jakie prace wykonywaliśmy na komputerze skutkiem mogła być spowolniona praca systemu(„zacięcia”) lub w najgorszym przypadku niemożność uruchomienia Windowsa po restarcie. W kilku przypadkach konieczna była ponowna instalacja lub instalacja naprawiająca Windowsa, gdyż szkodzeniu lub usunięciu uległa zbyt duża liczba plików witalnych dla systemu. Problem dotyczył w równym stopniu Windowsa XP, 7 i 8. Miały również miejsce przypadki „samonaprawienia”. W takim przypadku zalecamy dogłębną analizę systemu, gdyż uszkodzeniu mógł ulec Windows Update lub inne komponenty systemu, których błędnego działania nie widać na pierwszy rzut oka.

Lista produktów, które dosięgnął problem:

Panda Cloud Office Protection
Panda Cloud Office Protection Advanced
Panda Antivirus Pro 2015
Panda Internet Security 2015
Panda Global Protection 2015
Panda Gold Protection

Źródła:

* Samoniszczenie antywirusa Panda Security


http://www.pandasecurity.com/uk/homeusers/support/card?id=100045