Płatnik ZUS nie widzi certyfikatu kwalifikowanego po aktualizacji

Oficjalnie już wiadomo, że Płatnik 10 przestał wspierać Windows XP w zakresie wysyłki elektronicznej!

Problem objawia się w ten sposób, że po aktualizacji Płatnika 10 do metryki 103 i 104 zmienia się sposób wyboru i obsługi certyfikatów, w tym podpisu kwalifikowanego potrzebnego do komunikacji elektronicznej z ZUS. Użytkownicy systemów Windows XP mimo aktualizacji .NET Framework do wersji 4.0 nie będą w stanie zobaczyć podpisu kwalifikowanego w programie Płatnika, co w praktyce uniemożliwia wysyłanie i odbiór dokumentów z PUE ZUS.

[AKTUALIZACJA] Ministerstwo Finansów ogłosiło koniec Windowsa XP i Vista

Zgodnie z zapisami w Podręczniku administratora Płatnik 10 na stronie 13 mamy informacje, że program wymaga systemów nowszych niż Windows XP.

Wyciąg z podręcznika administratora Płatnik 10.

Źródło:

ftp://ftp.zus.gda.pl/dystrybucja/a1_10_01_001/dokumentacja/Dok_Admin_A1_10.01.001_wersja_5.7.pdf

http://forumplatnika.pl/index.php/topic,893.0.html

http://www.zus.pl/o-zus/komunikaty/komunikaty-techniczne/-/publisher/komunikat/1/program-platnik-informacja-o-nowych-metrykach-103-i-104/847088

 

Tagi: > > > > >

2 Responses to Płatnik ZUS nie widzi certyfikatu kwalifikowanego po aktualizacji

  1. Jaca pisze:

    Tak, dopiero po tym jak okazało się, że wszystko się sypie, bo XP oraz Vista nie obsługują TLS, to ogłosili wszem i wobec, że nowy Płatnik ich nie obsługuje. Co za kretyni tworzą oprogramowanie dla ZUS-u, jeśli nie wiedzą o tak podstawowych sprawach. Czy programowanie w .NET całkowicie odmóżdża?
    Ten program jest poprawiany od 15 lat, a dalej jest tak drętwy jakby pisał go gimnazjalista.

    • damnbro pisze:

      Popieram, wszystkie zmiany niosą za sobą problemy, robisz update to coś od razu nie działa, a najlepsza infolinia 4,30 za min połaczenia

Dodaj komentarz